ANASAYFA / GENEL HABERLER / Bibury is a charming, typical, Cotswold village – İngilizce gezi seyahat çeviri notları
Bibury
Bibury is a charming, typical, Cotswold village - İngilizce gezi seyahat çeviri notları - Photo credit: thousandwonders

Bibury is a charming, typical, Cotswold village – İngilizce gezi seyahat çeviri notları

BIBURY IS A CHARMING, TYPICALLY COTSWOLD, VILLAGE

Bibury is a charming, typically Cotswold, village just a short drive from “The Capital of the Cotswolds”, Cirencester. = Bibury, “Cotswolds Başkenti Cirencester’a kısa bir sürüş mesafesinde olan büyüleyici, kendine özgü bir Cotswold köyüdür”

Not : Yazı başlığında kitypicallycümleye uymuyor.  “typicalolması gerek.

Bibury was once described by William Morris (1834-96) as “the most beautiful village in England”. In fact, Fox News says that Bibury is one of the world’s most picturesque villages, and an article on the Huffington Post website (1st May 2014), titled “The Most Charming Towns In Europe You’ll Want To Visit ASAP”, mentioned Bibury.

Bibury was once described by William Morris (1834-96) as “the most beautiful village in England = Bibury, bir zamanlar William Morris (1834-96) tarafından “İngiltere’nin en güzel köyü” olarak tanımlanmıştır.

Fox News says that Bibury is one of the world’s most picturesque villages = Fox News, Bibury’nin dünyanın en resmedilmeye değer köylerinden biri olduğunu söyledi / söylüyor.

and an article on the Huffington Post website (1st May 2014), titled “The Most Charming Towns In Europe You’ll Want To Visit ASAP”, mentioned Bibury. = Huffington Post web sitesinde (1 Mayıs 2014) “Mümkün olan en kısa sürede ziyaret etmek isteyeceğiniz, Avrupa’da ki En büyüleyici Şehirler” başlıklı bir makale Bibury’den bahsetti.

 

And the cottages of Arlington Row are often referred to as the most photographed and beautiful cottages in the country. = Arlington’ın Sıralı evleri, ülkedeki en çok fotoğraflanmış ve güzel evler olarak adlandırılır.

 

Attractions and things to see in Bibury include Arlington Row, a row of weavers cottages built of local stone next to the River Coln, the Bibury Trout Farm and the Saxon Church. = Bibury’de görülmesi gereken yerler arasında Arlington row(sira evleri), Coln Nehri yanında yerel taştan yapılmış bir dizi dokumacı evler, Bibury Alabalık Çiftliği ve Sakson Kilisesi bulunmaktadır.

Bibury: http://www.bibury.com/

İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER BAŞLIKLAR

Mutlaka Okumalısınız

namomi-whatts bosandi

Naomi Watts Live Schreiber’den ayrıldı – İngilizce ayrılık boşanma çeviri notları

NAOMI WATTS AND LIEV SCHREIBER ANNOUNCE SPLIT Naomi Watts ve Live Schreiber ayrıldıklarını duyurdu   …

kristen-stewart-sacini-beyaz

Kristen Stewart saçını beyaz sarıya boyadı – İngilizce moda-güzellik çeviri notları

KRISTEN STEWART HAS REVEALED WHY SHE DYED HER HAIR PLATINUM BLONDE Kristen Stewart saçını neden …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *